Tiha nevarnost sodobnega sveta
V Akademiji Zdravja izhajamo iz naslednjega razmišljanja:
Marsikaj ni LOGIČNO, je pa PSIHOlogično.
Naše zdravje ni odvisno le od prehrane in telesne aktivnosti, temveč tudi od našega notranjega sveta, naših misli, občutkov in prepričanj. Kako govorimo sami s seboj? Kako se postavimo zase? Kako se odzivamo v odnosih? Vse to vpliva na naše fizično in duševno počutje. Nezdrav notranji dialog, težave pri postavljanju mej in nizka samozavest lahko vodijo v stres, izčrpanost ter celo telesne težave. Obrnimo pogled vase in raziskujmo to nevidno, a močno povezavo.
Kako notranji dialog vpliva na naše telesno zdravje in poslovne odnose?
Vsak dan v sebi vodimo tisoče pogovorov s samim seboj. Način, kako se nagovarjamo, določa, kako se počutimo, kako se vedemo in kako se odzivamo na okolico. Negativen notranji dialog v obliki: »Nisem dovolj dober.« ali »Spet sem naredil napako.«, sproža stresni odziv v telesu, zvišuje raven kortizola in dolgoročno vodi v izgorelost ter zdravstvene težave. Hkrati vpliva tudi na naše poslovne odnose. Kadar dvomimo vase, težje izrazimo svoje mnenje, se obotavljamo pri sprejemanju odločitev in se težje postavimo zase. Nasprotno pa zdrav notranji dialog prispeva k večji samozavesti, boljšemu počutju in kakovostnejšim odnosom.
Zakaj je postavljanje mej ključno za zdravje
Postavljanje mej pomeni, da znamo jasno izraziti svoje potrebe in varovati svojo energijo. Mnogi ljudje težko rečejo NE, bodisi zaradi strahu pred zavrnitvijo, občutka krivde ali želje po ugajanju. Toda dolgoročno popuščanje vodi v frustracijo, stres in izgorelost. Zdravstvene posledice, ki nastanejo zaradi pomanjkanja meja so naslednje:
PsihoLogični triki za krepitev samozavesti in boljše odnose v službi
- Preoblikujmo notranji dialog: Ko se ujamemo v negativne misli, jih zavestno zamenjajmo s podpornimi stavki: “Delam po svojih najboljših močeh” ali “Vreden/vredna sem spoštovanja”.
- Vadimo postavljanje mej: Začnimo z majhnimi koraki. Za začetek rečemo NE nalogi, ki presega naše zmožnosti, ali prosimo za pomoč.
- Trenirajmo samozavesten govor telesa: Pokončna drža, močan očesni stik in umirjen ton glasu krepijo našo prisotnost in vpliv.
- Učimo se asertivne komunikacije: Jasno izražamo mnenja in potrebe. Brez agresije ali pasivnosti izboljšamo odnose in zmanjša stres.
- Skrbimo za lastno vrednost: Redno se opominjajmo na svoje uspehe, moč in vrednost.
PsihoLogično ravnovesje za boljše Zdravje
Naša samozavest, odnosi in zdravje so prepleteni bolj, kot se morda zavedamo. Ko izboljšamo notranji dialog, se naučimo postavljati meje in okrepimo svojo samozavest, ne pridobimo le boljših odnosov in večjega zadovoljstva pri delu, temveč tudi boljše zdravje. V Akademiji Zdravja verjamemo, da je resnična sprememba celostna. Ko se um in telo uskladita, postane življenje lažje in bolj izpolnjujoče. Ker Zdravje ni le logično – je PsihoLogično.
IZJAVA O OMEJITVI ODGOVORNOSTI
Informacije na tem spletnem mestu niso zamenjava za strokovno medicinsko svetovanje, diagnozo ali zdravljenje. Vse vsebine, vključno z besedili, glasovnimi in video posnetki, grafiko, slikami in informacijami, ki so vsebovane na tej spletni strani ali so dostopne preko nje, so namenjene splošnemu izobraževanju in informiranju obiskovalcev. Pred uporabo natančno preberite/poslušajte besedilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.